پست الکترونیک
 
کد خبر : 16231 تاریخ خبر : 1396/04/22 ساعت : 17:24
استاندار چهارمحال و بختياري خواستار شد:
كميسيون امنيت ملي مجلس مصوبات شورايعالي آب را پيگيري كند
استاندار چهارمحال و بختياري گفت: كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نحوه و ميزان اجراي مصوبات شورايعالي آب را پيگيري كند.
استاندار چهارمحال و بختياري خواستار شد:

قاسم سليماني دشتكي در حاشيه بازديد اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي به همراه معاون وزير نيرو و كارشناساني از سازمان حفاظت محيط زيست كشور و وزارت نيرو از رودخانه زاينده رود و طرح هاي همجوار آن در چهارمحال و بختياري تأكيد كرد: سير اين بازديد از رودخانه زاينده رود در اصفهان هم انجام مي شود.

وي افزود: بررسي ميزان آورد و برداشت آب اين رودخانه بررسي كارشناسي و علمي شود.

سليماني دشتكي تصريح كرد: براساس تصميم گيري هاي صورت گرفته در شورايعالي آب قرار شد تا طرح هاي داراي 50 درصد پيشرفت فيزيكي چهارمحال و بختياري در حوضه زاينده رود مديريت و بهره برداري شود.

وي بيان داشت: سهم چهارمحال و بختياري از رودخانه زاينده رود سالانه 237 ميليون متر مكعب است.

استاندار چهارمحال و بختياري اضافه كرد: به منظور محاسبه دقيق ميزان برداشت آب در اين استان با نصب 400 كنتور هوشمند تا پايان سال جاري انجام مي شود.

وي عنوان داشت: تاكنون 100 دستگاه كنتور هوشمند بر روي رودخانه زاينده رود در چهارمحال و بختياري نصب شده و مابقي تا پايام امسال نصب و راه اندازي خواهد شد.

سليماني دشتكي اظهار كرد: پس از نصب كنتورهاي هوشمند بر روي رودخانه زاينده رود در چهارمحال و بختياري در صورت مازاد احتمالي در برداشت طرح هاي اين استان تعديل، در صورت كمبود طرح هاي جديد تعريف و در صورت برابري روند كنوني ادامه دار مي شود.

وي ادامه داد: كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي مصوبات شورايعالي آب از دي ماه 1392 به بعد را بررسي كند تا مشخص شود چه ميزان از اين مصوبات به مرحله اجرا در آمده است.

استاندار چهارمحال و بختياري بيان كرد: به نظر مي رسد از حدود 25 بند مصوبه مربوط به نشست هاي شورايعالي آب در اين مدت تنها دو سه بند مربوط به چهارمحال و بختياري اجرايي شده و مابقي راكد مانده است.

وي يادآور شد: مسئولان چهارمحال و بختياري در خصوص اجراي تونل گلاب هيچگونه رضايت و موافقتي را به وزارت نيرو اعلام نكرده اند.

سليماني دشتكي عنوان كرد: هم اينك نيز بايد تمامي 13 بند تفاهمنامه بين وزارت نيرو و سازمان حفاظت محيط زيست در خصوص اين طرح به طور كامل اجرا شود.

وي اظهار داشت: باز و بسته شدن دريچه هاي سد زاينده رود بدون اطلاع مسئولان چهارمحال و بختياري صورت مي گيرد.

استاندار چهارمحال و بختياري خاطرنشان كرد: براي باز و بسته شدن دريچه هاي سد زاينده رود در زمان هاي مختلف سال بايد مسئولان اين استان نيز در جريان قرار گيرند.

وي گفت: براساس توافق استانداران چهارمحال و بختياري و اصفهان مقرر شده تا زمان باز و بسته شدن دريچه هاي سد زاينده رود از طريق تصميم گيري در كميته اي چهار نفره با حضور نمايندگان كشاورزان و نمايندگان شركت آب منطقه اي هر دو استان تعيين و اجرايي شود.

گفتني است، اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي براي بررسي طرح هاي آبي و كمبود آب در سرچشمه هاي كارون و زاينده رود به چهارمحال و بختياري سفر كرده اند.

به گفته كارشناسان هواشناسي، خشكسالي هاي 10 سال اخير در چهارمحال و بختياري باعث كاهش منابع آبي اين استان و كاهش 20 درصدي بازندگي ها و تغيير الگوي بارش ها از برف به باران شده و روستاها و شهرهاي استان را با بحران كم آبي مواجه كرده است.

اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي و تعدادي مسئولان كشوري به دعوت نماينده مردم شهرستان هاي شهركرد، سامان و بن در مجلس دهم به چهارمحال و بختياري سفر كرده اند.

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل روابط عمومی استانداری چهارمحال وبختیاری می باشد
Powered by DorsaPortal